Úvod Nespavost

Nespavost

Nespavost představuje v dnešní společnosti velký problém. Poruchou spánku trpí stále větší procento lidí, což se promítá nejen na jejich zdraví, ale i v jejich soukromém, pracovním a společenském životě. Dalo by se to vyjádřit tak, že nespavost výrazně snižuje kvalitu jejich života.

Rada: Na problémy s nespavostí pomáhají luxusní finské sauny. Dejte si relax!

Co je to spánek?

Spánek patří mezi základní a přirozené fyziologické potřeby. Jde o útlum fyzického i duševního napětí, za nepřítomnosti plného vědomí. Jeho délka a kvalita je naprosto nezbytnou součástí regenerace organismu, ovlivňující jeho správnou funkci. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami, je to však velmi individuální. Za optimální spánek můžeme považovat takový, který přináší dostatek odpočinku a obnovy fyzických i psychických sil. Pokud se člověk probouzí svěží a plný energie do dalšího dne, může si s klidným svědomím říct, že se dobře vyspal.

Čas spánku je řízen střídáním dne a noci (tzv. cirkadiánními hodinami), kdy den lze považovat za aktivní a noc za pasivní část pravidelného cyklu. Tyto biologické hodiny jsou řízeny hypothalamem. Je to malá část mozku nad hypofýzou, která je ovlivňována vnímáním světla a tmy (spojení mezi sítnicí oka a hypothalamu) a hladinou adenosinu a melatoninu. První z nich je látkou, která vzniká spotřebováváním energie a přirozeně se zvyšuje během dne. Melatonin je chemická látka, která je tělu vlastní, je závislá na střídání světla a tmy a podílí se na regulaci celoročního rytmu (význam hlavně u zvířat). Působí mimořádně antioxidativně. Hlavní místo tvorby melatoninu je v šišince. Za působení světla se snižuje, ve tmě naopak vzrůstá. S postupem věku jeho produkce klesá. Melatonin  je důležitým regulátorem spánku.

Spánek probíhá ve třech funkčních fázích:

  • Bdění je vlastně přípravnou fází, fází usínání. Organismus se uvolňuje a se zavřenými víčky očekává spánek. Je to důležitá fáze, která může ovlivnit kvalitu spánku. Během spánku většinou nastává několik fází bdění, kdy se na okamžik člověk probouzí a opět usíná. V této fázi je přítomno vědomí.
  • REM je anglická zkratka, která v překladu znamená rychlé pohyby očí. Je to pojmenováno podle charakteristického mihotavého pohybu očí během této fáze. Kromě toho se vyznačuje sníženým svalovým napětím, špatnou termoregulací, nepravidelnou srdeční činností a dýcháním. REM fáze trvá zhruba okolo hodiny a opakuje se během spánku 3 až 4 krát, představuje tak 20- 25% celkové délky spánku Připomíná paradoxně probouzení, v této fázi se zdá většina snů.Má význam pro utváření procedurální paměti (osvojování si postupů), prostorové paměti a konečně pro pročištění paměti (selekci podnětů během dne dle významu)
  • NREM spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím (někdy se dostavují mimovolné pohyby), oči jsou v klidu, snění zřídkavé a slabé. NREM spánek se dělí na 4 podfáze:
  1. 1. NREM 1 - počátek usínání, pomalé pohyby očí, částečné vědomí (zřídka halucinace), záškuby končetin (někdy syndrom neklidných nohou). Je to podfáze lehkého spánku
  2. 2. NREM 2 - snížení svalového napětí, ztráta vědomí. Tato podfáze je brána také jako lehký spánek a představuje 40-45% celkové délky spánku.
  3. 3. NREM 3 - úvod do hlubokého spánku (tzv. SWS), je to vlastně předpokoj následující podfáze. Někdy se objevuje pocení, náměsíčnost, noční děs, mluvení ze spánku.
  4. 4. NREM 4 – hluboký spánek, obtížné probuzení. Dochází k upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).

Poruchy spánku

Jak už bylo uvedeno, poruchami spánku trpí spousta lidí, zvláště ve starším věku.

Poruchy spánku se dělí:

  • nespavost (insomnie) je závažným onemocněním. Neléčená výrazně snižuje kvalitu života a může být spouštěčem psychických poruch.
  • zvýšenou spavost (hypersomnie) je vzácnější a projevuje se nutkavou potřebou spánku během dne, až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích.
  • další poruchy spánku – především syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, noční děs a noční hrůzy, náměsíčnost a další.

Insomnie (nespavost)

Nespavost se donedávna nepovažovala za vážné onemocnění a zájem lékařů o ni byl podružný. V současné době je tomu naštěstí jinak. Je to zapříčiněno stále větším tlakem okolí a zvyšujícím se počtem tzv. nespavců. Podle oficiálních zpráv nespavostí trpí 10-15% obyvatel, skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

Nespavost se dělí na:

  • Krátkodobou - její trvání nepřesahuje 4 týdny, je způsobena nějakou životní změnou nebo stresovou situací, popř. vyšším vypětím fyzických a psychických sil. Většinou odeznívá sama. Může se však opakovat a být tak základem ke vzniku dlouhodobé nespavosti.
  • Dlouhodobou - o dlouhodobou nespavost jde tehdy, když je doba jejího trvání delší než 4 týdny. Představuje závažný problém hlavně z hlediska možnosti psychických poruch a je třeba, aby byla léčena.
  • Primární - je to onemocnění samo o sobě a není tudíž důsledkem jiné nemoci. Při diagnostikování byla vyloučena možnost jiných např. neurologických, interních či psychických příčin nespavosti. Trpí ji častěji lidé starší 30-ti let.
  • Sekundární - vzniká na základě jiného onemocnění, které je často nevyléčitelné, proto se léčba zaměřuje nejen na prvotní nemoc, ale i na léčbu nespavosti. Nespavost totiž může zhoršovat příznaky původního onemocnění.

Příznaky nespavosti

Každý, kdo má problémy se spánkem by si měl vypozorovat, která část spánku je u něj nejvíc ohrožena. Může se při tom orientovat nejčastějšími příznaky nespavosti:

  • Obtížné usínání (trvá déle než 30 minut po ulehnutí)
  • Časté probouzení (neschopnost udržet spánek a dlouhé pauzy mezi opětovným usnutím)
  • Časné probouzení (probuzení dřív, než člověk musí, nebo chce vstát, s neschopností opět usnout)
  • Spánek je neosvěžující, nekvalitní (během dne se objevuje únava, poruchy soustředění a paměti, podrážděnost, narušení pracovních a společenských schopností, náladovost, denní spavost, úbytek energie, snížená motivace a průbojnost, psychické napětí, bolest hlavy, a zejména strach z dalšího „nevyspání se“).

Následky nespavosti

Následky nespavosti mohou být hrozivé. Na krátkodobé úrovni může jít o vyčerpání, podrážděnost, špatnou sebekontrolu, neschopnost soustředění. To vše může vést v práci i při řízení automobilu k nehodám a úrazům. Společenský a rodinný život je velmi ohrožen.

U dlouhodobé nespavosti může dojít k úzkostným poruchám, které vedou k závažným psychickým onemocněním. Mnohé patologie jsou u některých lidí v latentním stavu a nespavost může být spouštěčem k jejich propuknutí (např. schizofrenie). Je zde také větší riziko vzniku závislostí na některých látkách (alkohol, káva, léky apod.). Nespavost a deprese bývají častou příčinou pracovní neschopnosti, život se může zkrátit jejich působením až o 10 let, nebo mohou vést až k sebevražedným pokusům.



Další informace o souvisejících zdravotních problémech najdete na webech Nízký tlak a Vysoký krevní tlak.

Léčba nespavosti

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních:

  • Režimová opatření - správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
  • Farmakoterapie - léčba léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotiky a melatoninové přípravky
  • Kognitivně behaviorální terapie - práce s pacientem k pochopení problému a odstranění špatných návyků
  • Další léčba - akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba

 

Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:

  • Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
  • Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
  • Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
  • Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
  • Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
  • Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
  • Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
  • Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
  • Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.

Shrnutí

Problémy se spánkem jsou časté a je třeba se jimi skutečně zabývat. Mohou totiž nechvalně ovlivnit život na všech úrovních a hlavně přispět ke vzniku vážných onemocnění. Není třeba však zoufat, protože dnešní moderní medicína má spoustu prostředků k lepšímu a kvalitnímu spánku. Nelze se však spoléhat jen na lékaře, největší díl musí učinit člověk sám a osvojit si správnou spánkovou hygienu a odbourat špatné návyky. Zdravý spánek a sladké sny však za to stojí.


Diskuse (113 komentářů)

Petra, (12. 03. 2013 12:07) Reagovat
Věřím,že všechny nemoci (nespavost nevyjímaje) souvisí s duševními problémy. Nespala jsem téměř 2 roky a bylo to hotové peklo.Někdy jsem nebyla schopná usnout vubec po několik nocí,jindy pomohli hypnotika,ale spánek byl nekvalitní a hrozila závislost.Zkoušela jsem alkohol a marihuanu.Bez valného výsledku.Bylinky neměli efekt vůbec žádný.Samozřejmě se ukázalo,že klíčem k problému je psychika.Trvalo to dlouho,ale nakonec jsem dokázala rozkodovat příčinu,vyřešit problém a spánek se konečně dostavil.Ikdyž se čas od času dostanu do stresu,umím se situací pracovat tak,aby neohrozila muj spánek.A samozřejmě dodržuji pravidlo,že večer před spaním nic neřeším a do postele jdu s čistou hlavou.Moc mi taky pomohly meditace,dokaží vyčistit mysl.Pak bych ještě mohla doporučit knihu Nemoc jako cesta; kapitola spánek je tam moc hezky rozepsaná.
Miluše, (12. 03. 2013 18:27) Reagovat
Také mám problémy se spánkem. Ono se snadno řekne držet se zásady jít do postele s čistou hlavou, ale někdy to prostě ani při nejlepší vůli nejde. Snažím se na nic nemyslet, ale v hlavě mě to šrotuje, nebo mě přepadá úzkost a ta také zabraňuje spánku. Přemýšlím o nějaké té meditaci. Třeba by to zabralo. Knihu si pokusím v knihovně najít. Snad mi pomůže. Četla jsem sice už dost knih o nespavosti, ale nechci se vzdávat.
Já..., (13. 03. 2013 20:23) Reagovat
Já kdybych si měl do postele navléknout ponožky, tak bych už snad do smrti neusnul...O mlíku s medem či kakau snad ani nemluvě.Jo, pivko (a stačí klidně jedno), to je něco jiného.A předem upozorňuji - pivař (nebo snad dokonce alkoholik) nejsem...
Evina, (27. 03. 2013 14:35) Reagovat
Tak to je jasný, pokud si dáte jedno pivo a podaří se vám usnout, tak je to v pohodě a každopádně mnohem zdravější, než když se člověk nevyspí.
monča, (29. 03. 2013 14:18) Reagovat
:sad: přijdu z práce a už se těším, že půjdu spát,??No, hrozná filozofie,že??Unavená do práce, unavená z práce,zívám, chce se mi spát,.Lehnu, oči pálí, je 22.00 hod, nespím, nespím,,v hlavě to šrotuje, počítám ovečky, říkám si, chce se mi spá, spát,spát,spát,,,nic platné.. Muž vedle už krásně oddychuje a funíčkuje a já nic, je to nespravedlivé..Čekám,čekám, říkám si, žádné prášky, nic,,, usnu,, NO, ale neusnu a sáhnu po práškách, neurol, stilnox, lexaurin,?? už je to asi závislot,,, ta hnusná chemie, člověka zabíjí,,,,ale chce se mi tolik spát a nejde to, ?? Co s tím ?????Dala bych vše, co mám, za kvalitní spánek,, ale je to v hlavě, t.j. fakt
Klára, (29. 03. 2013 21:18) Reagovat
Zdravím všechny nespavce! I já mám problém se spánkem, již cca měsíc nemůžu spát. Vím, že je to asi nejspíš psychickým vypětím a náročným obdobím, kterým teď procházím, ale nedokážu to ovládnout. Moje tělo už je šíleně unavené, ale mozek mi neustále jede na plné obrátky a pořád něco vymýšlí, zařizuje, organizuje, ... Nemůžu usnout v noci ani ve dne, a když už zaberu, tak mám pocit, že stejně vnímám vše kolem. Je to šílené.
Světlana, (03. 04. 2013 12:10) Reagovat
To znám, přesně tohle jsem měla v období státnic. I když už jsem konečně usnula, tak jsem se jakoby pořád biflovala. Vydržela jsem, protože jsem věděla, že to brzy skončí a pak si pořádně odpočinu, ale jestli u vás jde o nějaké dlouhodobější psychické vypětí, chtělo by to naučit se nějaké relaxační techniky - třeba pomocí nahrávek s uklidňující hudbou...nebo cokoliv jiného, co by vás dokázalo uvolnit.
Klára, (08. 04. 2013 05:18) Reagovat
[quote name="monča"]:sad: přijdu z práce a už se těším, že půjdu spát,??No, hrozná filozofie,že??Unavená do práce, unavená z práce,zívám, chce se mi spát,.Lehnu, oči pálí, je 22.00 hod, nespím, nespím,,v hlavě to šrotuje, počítám ovečky, říkám si, chce se mi spá, spát,spát,spát,,,nic platné.. Muž vedle už krásně oddychuje a funíčkuje a já nic, je to nespravedlivé..Čekám,čekám, říkám si, žádné prášky, nic,,, usnu,, NO, ale neusnu a sáhnu po práškách, neurol, stilnox, lexaurin,?? už je to asi závislot,,, ta hnusná chemie, člověka zabíjí,,,,ale chce se mi tolik spát a nejde to, ?? Co s tím ?????Dala bych vše, co mám, za kvalitní spánek,, ale je to v hlavě, t.j. fakt[/quote]Já mám podobné obtíže, jaké popisujete a také si kladu otázku co s tím. Rozhodla jsem se, že navštívím psychologa. Doufám, že mi pomůže, ale chci najít právě takového, který by můj problém neřešil prášky, ale spíše nějakou terapií. V oblasti psychologii se nevyznám, takže nevím, jestli to zabere, ale zkusím to.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nespavost.net
Kontakty