Úvod Nespavost

Nespavost

Nespavost představuje v dnešní společnosti velký problém. Poruchou spánku trpí stále větší procento lidí, což se promítá nejen na jejich zdraví, ale i v jejich soukromém, pracovním a společenském životě. Dalo by se to vyjádřit tak, že nespavost výrazně snižuje kvalitu jejich života.

Rada: Na problémy s nespavostí pomáhají luxusní finské sauny. Dejte si relax!

Co je to spánek?

Spánek patří mezi základní a přirozené fyziologické potřeby. Jde o útlum fyzického i duševního napětí, za nepřítomnosti plného vědomí. Jeho délka a kvalita je naprosto nezbytnou součástí regenerace organismu, ovlivňující jeho správnou funkci. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami, je to však velmi individuální. Za optimální spánek můžeme považovat takový, který přináší dostatek odpočinku a obnovy fyzických i psychických sil. Pokud se člověk probouzí svěží a plný energie do dalšího dne, může si s klidným svědomím říct, že se dobře vyspal.

Čas spánku je řízen střídáním dne a noci (tzv. cirkadiánními hodinami), kdy den lze považovat za aktivní a noc za pasivní část pravidelného cyklu. Tyto biologické hodiny jsou řízeny hypothalamem. Je to malá část mozku nad hypofýzou, která je ovlivňována vnímáním světla a tmy (spojení mezi sítnicí oka a hypothalamu) a hladinou adenosinu a melatoninu. První z nich je látkou, která vzniká spotřebováváním energie a přirozeně se zvyšuje během dne. Melatonin je chemická látka, která je tělu vlastní, je závislá na střídání světla a tmy a podílí se na regulaci celoročního rytmu (význam hlavně u zvířat). Působí mimořádně antioxidativně. Hlavní místo tvorby melatoninu je v šišince. Za působení světla se snižuje, ve tmě naopak vzrůstá. S postupem věku jeho produkce klesá. Melatonin  je důležitým regulátorem spánku.

Spánek probíhá ve třech funkčních fázích:

  • Bdění je vlastně přípravnou fází, fází usínání. Organismus se uvolňuje a se zavřenými víčky očekává spánek. Je to důležitá fáze, která může ovlivnit kvalitu spánku. Během spánku většinou nastává několik fází bdění, kdy se na okamžik člověk probouzí a opět usíná. V této fázi je přítomno vědomí.
  • REM je anglická zkratka, která v překladu znamená rychlé pohyby očí. Je to pojmenováno podle charakteristického mihotavého pohybu očí během této fáze. Kromě toho se vyznačuje sníženým svalovým napětím, špatnou termoregulací, nepravidelnou srdeční činností a dýcháním. REM fáze trvá zhruba okolo hodiny a opakuje se během spánku 3 až 4 krát, představuje tak 20- 25% celkové délky spánku Připomíná paradoxně probouzení, v této fázi se zdá většina snů.Má význam pro utváření procedurální paměti (osvojování si postupů), prostorové paměti a konečně pro pročištění paměti (selekci podnětů během dne dle významu)
  • NREM spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím (někdy se dostavují mimovolné pohyby), oči jsou v klidu, snění zřídkavé a slabé. NREM spánek se dělí na 4 podfáze:
  1. 1. NREM 1 - počátek usínání, pomalé pohyby očí, částečné vědomí (zřídka halucinace), záškuby končetin (někdy syndrom neklidných nohou). Je to podfáze lehkého spánku
  2. 2. NREM 2 - snížení svalového napětí, ztráta vědomí. Tato podfáze je brána také jako lehký spánek a představuje 40-45% celkové délky spánku.
  3. 3. NREM 3 - úvod do hlubokého spánku (tzv. SWS), je to vlastně předpokoj následující podfáze. Někdy se objevuje pocení, náměsíčnost, noční děs, mluvení ze spánku.
  4. 4. NREM 4 – hluboký spánek, obtížné probuzení. Dochází k upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).

Poruchy spánku

Jak už bylo uvedeno, poruchami spánku trpí spousta lidí, zvláště ve starším věku.

Poruchy spánku se dělí:

  • nespavost (insomnie) je závažným onemocněním. Neléčená výrazně snižuje kvalitu života a může být spouštěčem psychických poruch.
  • zvýšenou spavost (hypersomnie) je vzácnější a projevuje se nutkavou potřebou spánku během dne, až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích.
  • další poruchy spánku – především syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, noční děs a noční hrůzy, náměsíčnost a další.

Insomnie (nespavost)

Nespavost se donedávna nepovažovala za vážné onemocnění a zájem lékařů o ni byl podružný. V současné době je tomu naštěstí jinak. Je to zapříčiněno stále větším tlakem okolí a zvyšujícím se počtem tzv. nespavců. Podle oficiálních zpráv nespavostí trpí 10-15% obyvatel, skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

Nespavost se dělí na:

  • Krátkodobou - její trvání nepřesahuje 4 týdny, je způsobena nějakou životní změnou nebo stresovou situací, popř. vyšším vypětím fyzických a psychických sil. Většinou odeznívá sama. Může se však opakovat a být tak základem ke vzniku dlouhodobé nespavosti.
  • Dlouhodobou - o dlouhodobou nespavost jde tehdy, když je doba jejího trvání delší než 4 týdny. Představuje závažný problém hlavně z hlediska možnosti psychických poruch a je třeba, aby byla léčena.
  • Primární - je to onemocnění samo o sobě a není tudíž důsledkem jiné nemoci. Při diagnostikování byla vyloučena možnost jiných např. neurologických, interních či psychických příčin nespavosti. Trpí ji častěji lidé starší 30-ti let.
  • Sekundární - vzniká na základě jiného onemocnění, které je často nevyléčitelné, proto se léčba zaměřuje nejen na prvotní nemoc, ale i na léčbu nespavosti. Nespavost totiž může zhoršovat příznaky původního onemocnění.

Příznaky nespavosti

Každý, kdo má problémy se spánkem by si měl vypozorovat, která část spánku je u něj nejvíc ohrožena. Může se při tom orientovat nejčastějšími příznaky nespavosti:

  • Obtížné usínání (trvá déle než 30 minut po ulehnutí)
  • Časté probouzení (neschopnost udržet spánek a dlouhé pauzy mezi opětovným usnutím)
  • Časné probouzení (probuzení dřív, než člověk musí, nebo chce vstát, s neschopností opět usnout)
  • Spánek je neosvěžující, nekvalitní (během dne se objevuje únava, poruchy soustředění a paměti, podrážděnost, narušení pracovních a společenských schopností, náladovost, denní spavost, úbytek energie, snížená motivace a průbojnost, psychické napětí, bolest hlavy, a zejména strach z dalšího „nevyspání se“).

Následky nespavosti

Následky nespavosti mohou být hrozivé. Na krátkodobé úrovni může jít o vyčerpání, podrážděnost, špatnou sebekontrolu, neschopnost soustředění. To vše může vést v práci i při řízení automobilu k nehodám a úrazům. Společenský a rodinný život je velmi ohrožen.

U dlouhodobé nespavosti může dojít k úzkostným poruchám, které vedou k závažným psychickým onemocněním. Mnohé patologie jsou u některých lidí v latentním stavu a nespavost může být spouštěčem k jejich propuknutí (např. schizofrenie). Je zde také větší riziko vzniku závislostí na některých látkách (alkohol, káva, léky apod.). Nespavost a deprese bývají častou příčinou pracovní neschopnosti, život se může zkrátit jejich působením až o 10 let, nebo mohou vést až k sebevražedným pokusům.



Další informace o souvisejících zdravotních problémech najdete na webech Nízký tlak a Vysoký krevní tlak.

Léčba nespavosti

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních:

  • Režimová opatření - správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
  • Farmakoterapie - léčba léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotiky a melatoninové přípravky
  • Kognitivně behaviorální terapie - práce s pacientem k pochopení problému a odstranění špatných návyků
  • Další léčba - akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba

 

Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:

  • Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
  • Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
  • Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
  • Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
  • Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
  • Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
  • Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
  • Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
  • Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.

Shrnutí

Problémy se spánkem jsou časté a je třeba se jimi skutečně zabývat. Mohou totiž nechvalně ovlivnit život na všech úrovních a hlavně přispět ke vzniku vážných onemocnění. Není třeba však zoufat, protože dnešní moderní medicína má spoustu prostředků k lepšímu a kvalitnímu spánku. Nelze se však spoléhat jen na lékaře, největší díl musí učinit člověk sám a osvojit si správnou spánkovou hygienu a odbourat špatné návyky. Zdravý spánek a sladké sny však za to stojí.


Diskuse (113 komentářů)

Kamil, (03. 10. 2013 08:30) Reagovat
[quote name="Ovi"]Také patřím mezi nešťastníky, jejichž jediné přání je dobře se vyspat. V posledních týdnech mám mělké spaní. Sice usnu normálně, ale jakobych vůbec nespala, ale stále vnímala okolí. Někdy ani nevím, když se probudím, jestli jsem spala, nebo usínala, byla vzhůru...Je to divné. Ani nevím, kdy mi tyhle problémy se spaním vůbec začaly.[/quote]Přesně tohle znám. Někdy mám pocit, že jsem nezamhouřil oka, ale když kouknu na hodinky, je o nějakou tu hodinu víc, takže podle toho mi teprve dojde, že jsem spal.
Katka, (17. 10. 2013 21:00) Reagovat
Ahoj,je mi 31 let ..... dřív jsem mohla spát závodně....a teď trpím " nespavostí " již delší dobu ... od narození dcery, které letos bylo 10 let ... když byla miminko tak jsem se budila při každém jejím otočení....což si myslím že je normální :)
Katka, (17. 10. 2013 21:01) Reagovat
nemám problém usnout, ale abych se nebudila... dnes se budím několikrát za noc a většinou je to i ve stejnou hodinu...připadá mi jako když můj mozek má nastavené hodiny kdy se probudit a čumákovat od 10 min taky do dvou hodin ... pak znovu usnu. Někdy na 15 min. někdy na půl hodiny, jindy dokonce i na hodinu... a tak je to několikrát za noc....
Katka, (17. 10. 2013 21:02) Reagovat
[ráno poslední dobou neslyším budíka, protože usnu konečně kolem čtvrté, půl páté a na půl 6 na zvonění budiku nereaguju, což je problém :/ ráno jsem jak zbitá a tak i většinu dne...Dopoledne mi padá hlava už v 9hodin....nemůžu si odpoledne sednout, protože bych usnula a tak musím něco dělat, cokoliv manuálního. Večer stejný průběh.... Zalezu v jedenáct do postele ( dřív to nemá cenu, protože to jsem vzhůru ještě před půlnocí...) a hypnotika ? usnu jako když mě do vody hodí a za dvě hodinky už zase čumim a ráno jsem jak zblblo .... nějaká rada ? ( zkoušela jsem bylinky, kapky, relax. hudbu...koupele,prášky a efekt žádný...) Nevím jak dlouho tohle ještě vydržím... přijde mi, že je to horší a horší.Navíc jsem víc a víc podrážděná a nervózní a odnáší to tak mé okolí, má rodina kterou moc miluju :( DĚKUJU VÁM NESPAVCÍ ZA KAŽDOU RADU (PS : alkohol nepiju )Katka
Julie Vaníčková, (23. 12. 2013 01:23) Reagovat
Dobrý den je mi teprve 19 a už týden nomohu usnout teď poslední dva dny jsem vůbec nespala zkoušela jse třeba to jestli nejsem těhotná ale bohužel negativní tak prosím o nějakou radu nevim jak a co mam dělat s pozdravem Julka a děkuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nespavost.net
Kontakty